news theatres cinemas student in theatre media pw comments team
Komentarze
"Cyd" w teatrze Polskim
Dodano przez: Maja

Klasyczny dramat w tradycyjnej oprawie zaskoczył mnie fabułą. Warto zobaczyć.

"Cyd" w Teatrze Polskim
Dodano przez: Kasia Goch

"Cyd" to przykład klasycznego dramatu hiszpańskiego z XVII wieku. Historia opowiada dzieje młodej pary, zmuszonej do wyboru pomiędzy miłością, a honorem. Kochają się, lecz pragnąc zadośćuczynić zasadom moralnym, muszą walczyć z tą miłością, wzajemnie się raniąc. Konwencja sztuki narzuca aktorom duże ograniczenia. Poza symbolicznym mieczem, nie znajdziemy tu rekwizytów, postaci przez cały czas trwania spektaklu zwrócone są frontalnie w stronę publiczności, zaś ich twarze pobielone, co dodatkowo zmniejsza możliwości przekazu. Mogą operować jedynie głosem, mimiką, ruchy ogranicza dworska etykieta. Moim zdaniem bardzo młodzi wykonawcy głównych ról dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Ich gra aktorska może nie jest bezbłędna, ale z pewnością świeża i naturalna. Daje to ciekawy efekt w kontraście do (archaicznego dla nas) języka hiszpańskiego dworu. Kwestia honoru, jest kwestią ponadczasową, dlatego „Cyd” jest aktualny w odbiorze. Wspomniane ograniczenia aktorskie oraz język całej sztuki mogą być dla współczesnego widza nużące. Z drugiej strony ciekawym doświadczeniem jest obejrzeć klasyczny spektakl, w którym aktorzy mają do użytku głównie jedno narzędzie – swój głos.

Kompleks Portnoya
Dodano przez: KS

Genialna sztuka! Przede wszystkim świetny scenariusz - historia bardzo prawdziwa i życiowa, choć kontrowersyjna. Dużo szokująco trafnych spostrzeżeń na temat relacji damsko - męskich i międzyludzkich w ogóle. Gra aktorska naprawdę rewelacyjna - na szczególne wyróżnienie zasługuje aktorka wcielająca się w matkę Alexa (głównego bohatera). Bardzo dobrze dobrana muzyka i nietypowa aranżacja przestrzeni scenicznej(cała akcja toczyła się wewnątrz lub na obrzeżach trójkątnej "klatki" ze szkła)podkreślały pozostałe atuty przedstawienia. Nie mam absolutnie nic do zarzucenia. Nie zauważyłam kiedy minęły te 2,5 godziny

"Kompleks Portnoya" w Teatrze Konsekwentnym
Dodano przez: Piotr Olesiński

Przedstawienie, choć stosunkowo długie, wciąga i nie daje odczuć mijającego czasu. Żartobliwie rozprawia się z tabu religii żydowskiej i seksu. Ciekawy koncept sceny i układ widowni pozwala na bliski kontakt pomiędzy widzem i aktorem. Zdecydowanie polecam!

"Maszyna do liczenia" w Teatrze 6 pietro
Dodano przez: JO

A'propos newsa: http://www.teatrowo.sspw.pl/?news:555125 Na spektaklu niedawno byłam. Wrażenia? Ogólnie pozytywnie. Zaskoczeniem było nowatorskie podejście do teatru: niewiele rekwizytów, kostiumy dla wszystkich aktorów te same (uogólniając), praktycznie zero dekoracji. Miejsca były opisywane na początku każdej sceny, a do wyobraźni widza należało złożyć wszystko w jedną całość, czemu pomagały również światła, dźwięki i drobne rekwizyty. Piosenki i historie były wciągające, zaskakujące, młodzi aktorzy niezrównani. Całe przedstawienie trwało chyba prawie 3h i długość dała się we znaki, jednakże na szczęście pod sam koniec spektaklu (pewnie byłoby lepiej pójść na przedstawienie wypoczętym). Generalnie polecam się wybrać, najlepiej w wolny dzień.

Dodaj nowy komentarz:
Pole Wartość
Temat*
Imię
lub Pseudonim*
E-mail*
Treść*
Powered by eWniosek